X
تبلیغات
رایتل

شیراز

یکشنبه 21 مرداد 1386 01:51 نویسنده: فرشته ایرانی نظرات: 2 نظر چاپ

تا حالا شیراز رفتید؟؟ اون هم توی اردیبهشت ماه اون هم پانزدهم ؟؟ اگه رفتید حتما هوسشو دوباره میکنید جای با صفاییه آدماش یه ذره شوتن اما خیلی باحال و باصفان و همچنین خون گرم -زمانی که به  شهرهای دیگه برید قدر آدماشو میدونید- دخترهاشون خیلی قشنگ نیستن بیخود حافظ نگفته:

نیست در شهر نگاری که دل ما ببرد    بختم ار یار شود رختم از اینجا ببرد

خارجیها شیراز رو با اسم شراب نابش میشناسن و یا با اسم پارسه و همچنین به قول خودشون یه چیزایی در مورد پرسپولیس. شیراز یکی از بهترین و ناب ترین شراب های دنیا را دارد.  آثار تاریخی- باستانی زیبایی داره که همشون به استثناء چند تاشون که خونه های بابابزرگهاشون رو موزه کردند، دیدنیند مخصوصا مسجد نصیرالملوک که از معماری فوق العاده ای برخوردار است با عبور نور از شیشه های رنگی و انعکاس آن بروی کف منظره زیبایی رو به نمایش میذاره و بین آثار تاریخی های داخل شهر سری از سرها جداست اما نارنجستان قوام و باغ دلگشا و باغ ارم جای خودشون رو دارن. نارنجستان قوام با سقف آینه کاری شده و دیوارهایی با نقاشی های زیبا و شیشه های رنگی و حیاط پر از گل های رز و نسترن و شکوه ایوان اصلی عقل هر بیننده ای را مدهوش میکنه. سرای مشیر و بازار وکیل هم از بازار های سنتی شیرازند. حافظیه و سعدیه هم که جای خودشون را دارن. سعدیه در دامنه کوهی قرار داره از بدو ورود گلهای رنگی رز و اطلسی به استقبال شما میان و در حیاط اصلی گلدانهای اطلسی و شمدانی و بوته های بهار نارنج به شما خوش آمدگویی میگن عطری که در فضا است همون بوی شیرازاست و شما هروقت اون بو به شامتون برسه یاد شیراز می افتید در حیاط پشت مقبره سروهای بلند قامت که نشانه از قدمت مقبره داره به انتظار شما ایستادن از در ورودی و حتی نیمه های خیابان سروها دیده میشن می تونید از خودتون با خرید شربت نسترن پذیرایی کنید و یا در قهوه خانه سنتی که در جوار مقبره میباشد دور چشمه ای زلال با تماشای ماهی های درخشان و فضای شاعرانه چای نوش جان کنید. حافظیه هم که دیگه وصفش را همه شنیدن اون هم بیشتراز سعدیه نباشه، کمتر گل و عطر نداره. عطر اطلسی و بهارنارنج در کل فضای شیراز شما را همراهی میکنه

     

نارنجستان قوام         سرای مشیر              باغ ارم             

و اما تخت جمشید، بر اسکندر و خاندان اون لعنت که با به آتش کشیدن تخت جمشید و شوش و ...  نه به ایرانی ها بلکه به بشر خیانت بزرگی کرد. حتما برید وباقیمانده مجموعه تخت جمشید و نقش رستم و پاسارگاد و نقش رجب را ببینید. چون اینها تنها چیزیهایی هستند که از ایرانی ها نمی تونند بگیرند. خلاصه اینکه شیراز خیلی قشنگه و هر چی بگم کم گفتم و هم اینکه به من خیلی خوش گذشت. بی خود نبود که حافظ گفته:

خوشا شیراز و وصف بی مثالش                    خداوندا نگهدار از زوالش

به شیراز آی و فیض روح قدسی                   بجوی از مردم صاحب کمالش