X
تبلیغات
زولا

ماله ای بر درز

دوشنبه 1 مهر 1387 14:09 نویسنده: فرشته ایرانی نظرات: 5 نظر چاپ

یادمه وقتی جوونتر و یا بچه تر بودم مادر بزرگ و پدر بزرگم خیلی اصرار داشتن تا سحرها حتما بلند شیم و برای این منظور زنگ میزدن خونه تک تک بچه هاشون که خاله و دایی های من میشدن و مطمئن میشدن که همه سحر بیدارن و خیلی هم تاکید میکردن که بچه ها رو هم بیدار کنین!! برای من همیشه جای سوال بود که با ما چی کار دارن بزارن بخوابیم بابا....  

 

چند روزه که سحرها به خواب نازنین غلبه کردم و بلند شدم. از بالکن یه نگاهی به کوچه و پنجره های ساختمون خودمون هم انداختم توی کوچه به این بزرگی دو الی ۳ تا چراغ روشن بود و در ساختمون خودمون هم ۲ تا دیگه. این منظره رو خیلی ساله که دارم همینطوری میبینم. خیلی برام جالبه که چرا مردم برای سحر مثل قدیما بلند نمیشن؟؟ هر سال هم تعدادی از این چراغ های روشن خاموش میشن یعنی اینکه ایمان و اعتقاد مردم هم تحلیل میره. دیگه خیلی ها یادشون رفته که باید به روزه دار احترام بذارن و در ملع عام  چیزی نخورن و یا سیگار نکشن. 

وقتی از پدریزرگم میپرسیدیم که چرا باید سحر پاشیم؟؟ می گفت حتی اگر هم گرسنتون نمیشه و می تونین بدون سحری هم روزه بگیرین باز هم بلند شین و یک چای و خرما بخورین و سنت اسلام رو بجا بیارین توی ماه رمضون دو زمان خیلی مهمه یکی سحره و یکی هم افطار، خداوند ملائک رو دم سحر روی زمین میفرسته که ببینه کی سحر بلند شد و چراغ کدوم خونه در سحر روشنه تا به سفره اون خانواده برکت بده.

  

ما از اسلام ناب محمدی چیزهایی رو برداشتیم و داریم تو جامعه بکار میندازیم که شاید اسلام روی اونها تاکیدی نداشته!!! مثلا هر چی میشه گیر میدیم به مانتوی کوتاه و رنگ شال و روسری و کفش و ... خانومها دریغ از اینکه دین و ایمان و اعتقادات مردم داره از جای دیگه در میره و سر به نابودی گذاشته. من که در جامعه خیلی از نمونه هایش رو دیدم مثلاً انواع و اقصام قسم ها به پیغمبر و امام حسین و فاطمه زهرا و ... که اینها رو برای مسایل کاملا دروغ بکار میبرن... شکر خدا یه روده راست هم که تو شکم بازاری ها مون پیدا نمی شه... دندونها گرد شدن و صفتها گرگ. طرح حمایت خانواده هم که به مجلس رفت خبر ندارم که رای آورد یا نه ولی می دونم هر چیزی که زمزمه اش بشه توی جامعه ایران باب میشه. هنوز نمی دونم ارتباز این قضیه با حمایت کردن از خانواده چه ربطی داره این کار که بدتر بنیاد خانواده ها رو داغون می کنه!!! البته من فکر میکنم ریشه این طرح از جای دیگه است. دولت نهم دید برای سرپوش گذاشتن روی اقتصادی که به بار آمده و از ازدواج جوانان خواه و ناخواه جلوگیری شده و با رشد سه باره تورم در نیمه اول سال کسی جرات نداره حرفی از ازدواج و ... بزنه مگر کسانی که از قبل برنامه ریزی اش رو داشتن. گفتن چه کنیم چمچاره کنیم !!! که به ذهن یه خلاق اقتصادی رسید که امکان ازدواج چند باره رو برای آقایان پولدار رو  آزاد کنیم این جزء دین است، زنان هم که حقوقی ندارن،  اینجوری هم زنان ما بی همسر نمی مونن و تازه شوهر پولدار گیرشون میآد و هم قایم موشک بازی ها تمام میشه جوونهایی هم که عرضه پولدار شدن رو ندارن همون بهتر بدون زن بمونن!؟! دین ما خیلی مسایل زیباتر و سنتهایی هم داره که میتونیم اونها رو برداریم ... ما ایرانی هستیم نه عرب زنهای ما مانند زنهای عرب نیستن که بتونن سوگولی بودن رو تجربه کنن، همشون شیر زنن هر چند که شکم گرسنه و جیب خالی  ، اصالت و سنت و ایرانی بودن رو نمی فهمه.