X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نوروز پیروز

جمعه 28 اسفند 1388 10:55 نویسنده: فرشته ایرانی نظرات: 8 نظر چاپ

اگر به تخت جمشید یا بهتر بگم پرسپولیس سفر کرده باشید نقشهای زیبای حک شده ای روی سنگهای و دیوار ها دیدید. با گذشت زمان و چپاول این اثار ... هنوز هم نقشها از روزگازانی شاد و پرصلابت سخن می گن برای فهمیدن رمز اونها احتیاجی به دانستن تاریخ سه هزار ساله نیست و با زبانی ساده فریاد می زنن که در اون روزگاران چه خبر بوده.

یکی از طرح های بسیار زیبای پرسپولیس نقش نوروز است. که در دو طرف پلکان کاخ خشایار شاه حکاکی شده اند که عکسش هم براتون گذاشتم ... قبل از اینکه رمز این تصویر رو بخوونید بهش فکر کنین...بز نشونه ماه دی است ... که به قول خودمون چله سرما و شیر هم ماه مرداد یعنی چله گرما... با آمدن فصل بهار شیر یعنی گرما به بز یعنی سرما غلبه می کنه.وجود این نقش در پرسپولیس گواه محکمی برای این است که نوروز از قلب ایران به تمام کشورهای اطراف برده شده که در اون دوره همه جزئی از سرزمین پارس بودند.


من فکر می کنم یکی از معنی جمله " نوروز پیروز " یعنی همین که شیر در شکار خودش پیروز بشه.


در  دوران حکومت خشایار شاه از کشورهای مختلف برای برپا کردن جشن نوروز به پرسپولیس می آمدند و در دشت های مرودشت چادر می زدند و در روز نوروز به محل برگزاری جشن نوروز در کاخ خشایار شاه میرفتند که رژه ارتش جاودان را تماشا کنند.


تصورش باشکوهه واااااااااااااای بحال دیدنش...


 هر روزتون نوروز و نوروزتون پیروز