X
تبلیغات
رایتل

فرش ایرانی 2

سه‌شنبه 24 مهر 1386 12:56 نویسنده: فرشته ایرانی نظرات: 4 نظر چاپ

اگه وبلاگمو دنبال کرده باشید میدونید که یه پست در مورد فرش ایرانی نوشتم. و شاید اینو بدونید که فرش ایرانی در آستانه نابودی و بی ارزش شدن  از طرف کشورهای چشم بادومی است و این مطلب خیلی خیلی مهم تر و حیاتی تره از اونچه که من و شما فکر میکنیم  و خطرناک هم هست چونکه  هر آن ممکنه بخشی از اقتصاد و صادرات میلیاردی مملکت در سراشیبی قرار بگیره و این صدمه بزرگی رو به بافنده ها و صادرات و نیز فرهنگ ایرانی خواهد زد. از دید من هم دولت طبق معمول کاری نمیکنه!!!!! البته لازم به ذکر است که در روز یا شب عید فطر برنامه ای از شبکه 3 با مجری گری پلیس جوان پخش شد که دو عدد پوستر فرش آویزان کرده بودند و یک بنده خدا هم مشغول بافت فرش در گوشه ای از صحنه بود.آیا این تمام حمایت ما از صنعت رو به فنای فرش است؟؟؟ دفعه قبل که فرش ترک با کیفیت بهتر و تنوع رنگی بالا و قیمت مناسب تر نسبت به فرش ایرانی وارد بازار جهانی شد صنعت فرش ایران یه تکونی خورد اما حالا این چشم بادومی های پدرسوخته، شوخی بردار نیستن اینا روی هر چیزی دست گذاشتن اون چیز و کشورمربوطه رو نابود کردن.... ترکیه با تبلیغات بالا و گسترده شرکتهای فرش تا حدودی تونسته این مسئله رو کنترل کنه. اما ما در زمینه فرش ابریشم و گل ابریشم و دستباف تقریبا هیچگونه فعالیت تبلیغاتی داخلی و یا خارجی نداریم اگر هم باشه اینقدر کمه که به چشم نمیاد. چند وقتیه که به چند فرش فروشی (مخصوص) رفتم. باورتون نمیشه اگه بهتون بگم که این فرش فروشی ها از دسته فروشگاههایی هستند که گاها خارجی ها از اونها خرید میکنند.

من: آقا این فرشتون نقشش چیه؟

اون: خانم اون ابریشمه

من: بله آقا میدونم مشخصه نقشش چیه؟؟؟

اون: خانم این فرش کار اصفهانه. قیمتش !!!!!

من: جالبه نقشش چیه؟؟؟؟؟؟

اون: خانم اینا تابلو فرشه. قاب میکنن برای دیوار.

من: آقا این نقشش سجاده ای گلدانی نیست با طرح قم؟؟؟؟؟؟؟

من: آقا میشه بگین این فرشهاتون نقششون چیه؟؟؟

اون: خانوم اینا تمام ابریشم . 70 درصد ابریشم ان و همشون نقششون لچک و ترنج اند. این چند تای اول کار تبریز و .....

من: آقا ببخشید الان تقریبا تمام فرشها لچک و ترنج رو دارن ولی نقش فرش از روی گل و حاشیه اون مشخص میشه و من دنبال گل شاه عباس میگردم...

اون: خانوم اکثر مشتریهای ما اینجوری خرید نمیکنن. فرشها رو نگاه میکنن و بسته به رنگ و دکور خونشون اونو برمیدارن و به اطلاعات دقیق نیاز ندارن و اینکه خانوم چه فرقی میکنه که گلش چی باشه شما میخواین بندازین زیر پاتون.......

راست میگفت چه فرقی میکنه میخواین بندازین زیر پاتون دیگه... اما خیلی فرق میکنه. همین که بدونید چی زیر پاتونه و چه تاریخچه ای داره و چه کسی طرح و رنگش رو زده و چند نفر روش کار کردن، بهتون کمک میکنه تا یک ایرانیه اصیل و حامی فرش ایرانی باشید.

ما تا زمانی که حتی نتونیم فرش ایرانی رو از فرشهای دیگه تشخیص بدیم و نقشش رو حدث بزنیم  نمیتونیم از فرش ایرانی حمایت کنیم.